Sickfestivalen i Blöndous

Prjónagleðinns – stickfestivalen där stickglädje blir gemenskap

Varje sensommar fylls den lilla kustorten Blönduós på norra Island av färg, kreativitet och garn i alla tänkbara former. Då går Prjónagleði, Islands stora stickfestival, av stapeln – ett evenemang som på kort tid blivit en självklar mötesplats för stickare och textilälskare från både Island och resten av världen.

Festivalens hjärta är enkel men stark: att samla människor kring en gemensam passion. Här möts nybörjare och erfarna stickare, tradition och nytänkande, lokalt hantverk och internationella influenser. Stämningen är varm, inkluderande och bubblande kreativ – precis den där känslan som uppstår när många likasinnade samlas på samma plats.

En festival byggd på stickglädje

Prjónagleði har arrangerats årligen i Blönduós sedan starten och hålls i år för nionde gången. Inspirationen kommer ursprungligen från stickfestivalen på Fanø i Danmark, men Prjónagleði har utvecklat sin egen tydliga isländska identitet. Från och med i år är det kommunen Húnabyggð som ansvarar för festivalens genomförande, efter att Islands Textilcenter under flera år lagt en stabil grund.

Under festivaldagarna erbjuds ett brett program med kurser och workshops ledda av några av de främsta instruktörerna inom stickning och textilt hantverk. Här finns också föreläsningar, utställningar och spontana möten som ofta blir minst lika inspirerande som de planerade aktiviteterna.

Marknad, material och möten

En självklar del av Prjónagleði är marknadsplatsen – en färgsprakande samlingspunkt där handfärgare, små spinnerier, formgivare och butiker visar upp garn, mönster och stickrelaterade produkter. Mycket tillverkas i liten skala och med isländska råvaror, vilket gör festivalen till en guldgruva för den som uppskattar kvalitet, hållbarhet och genuint hantverk.

Det är också här många upptäcker nya material, tekniker och idéer – ofta sådant som inte går att hitta i vanliga butiker.

En levande tradition i ständig utveckling

Prjónagleði har blivit en viktig plattform för att både bevara och vidareutveckla isländsk stickkultur. Allt från klassiska mönster och traditionella ullplagg till modern design och experimentella tekniker får plats. Festivalen visar hur starkt hantverket lever på Island – och hur naturligt tradition kan samexistera med innovation.

Att festivalen lockar besökare från hela världen är ingen slump. Kombinationen av skickligt hantverk, naturliga material och en öppen, kreativ atmosfär gör Prjónagleði till något mer än bara ett evenemang – det är en upplevelse.

Årets designtävling – nytt liv åt det gamla

Varje år arrangeras även en design- och sticktävling med ett särskilt tema. Årets fokus ligger på återbruk: att ge gamla stickade plagg nytt liv. Temat kretsar kring färg, lekfullhet och kombinationer av olika garner och grovlekar. Deltagarna ska visa både före- och efterbilder av sitt plagg, och det är tillåtet att påbörja projektet redan innan kvällsvakan drar igång.

Resultatet blir ofta både överraskande och inspirerande – ett tydligt exempel på hur hållbarhet och kreativitet kan gå hand i hand.

Vi besöker festivalen på ridresan Stickning & ridning!

Följ med på en unik ridresa där lugna riddagar kombineras med stickning och ett besök på Islands stickfestival i Blönduós. En resa för dig som vill uppleva Island i ett mjukare tempo – med både hästkraft och handarbete.